Senstanti ir nuo emigracijos jau kosėjanti Klaipėda nusprendė pirstelti – uostamiestis pretenduos tapti 2021 metų Europos jaunimo sostine. Tačiau planai ir svajonės skiriasi nuo to, kas ir tiesų daroma jaunimo labui.
„Klaipėdos jaunimas jau įrodė, kad turi pakankamai ryžto, užsispyrimo, entuziazmo bei išmonės, kad galėtų rimtai kovoti dėl jaunimo sostinės titulo. Kuo aktyvesnis jaunimas – tuo gyvybingesnis miestas, tad Europos jaunimo sostinės vardo laimėjimas būtų pergalė kiekvienam klaipėdiečiui”, – pranešime spaudai cituojamas Klaipėdos meras Vytautas Grubliauskas.
Sparčiai sensta
Būtų puiki žinia, jei ne faktas, kad Klaipėda yra bene sparčiausiai senstantis miestas. Šiuo metu senukai jau viršija jaunimo skaičių.
Net ir ketvirtadienį pakoreguotame miesto strateginiame plane juodu ant balto užrašyta, kad viena didžiausių problemų, kurias patiria
Klaipėdos miestas, yra prastėjantys demografiniai rodikliai. Mažėja gyventojų skaičius – per pastaruosius aštuonerius metus mieste gyventojų sumažėjo 18,55 proc.: 2008 metais Klaipėdos mieste gyveno 183,8 tūkst. gyventojų, 2017 m. – 149,7 tūkst. (žr. 1 pav.).
Kita problema, kuri susijusi su emigracija, senėjanti visuomenė. Keičiasi visuomenės struktūra – mažėja darbingo amžiaus, vaikų procentas, daugėja pensinio amžiaus žmonių. Klaipėdos miesto gyventojų vidutinis amžius per pastaruosius keliolika metų išaugo šešeriais metais (2001 m. jis sudarė 36 m., o 2016/2017 m. – 42 m.) (žr. 2 pav.).
Demografinės senatvės koeficientas, kuris rodo, kiek pagyvenusių (65 metų ir vyresnio amžiaus) žmonių tenka šimtui vaikų iki 15 metų amžiaus, Klaipėdos mieste nuo 2001 m. išaugo beveik dvigubai (žr. 3 pav.). Ši tendencija būdinga daugumai Europos šalių, ne išimtis yra Lietuva ir Klaipėdos miestas. Jauni žmonės išvyksta studijuoti ar dirbti į šalies sostinę, užsienio valstybes, nebegrįžta į gimtąjį miestą. Šalys ir miestai, kuriuose trūksta jaunimo, darbingo amžiaus žmonių, nėra patrauklūs investuotojams. Taip pat augant demografinės senatvės koeficiento reikšmei, svarbu miesto infrastruktūrą bei viešąsias paslaugas pritaikyti besikeičiančiai visuomenės struktūrai.
Įpareigojama rūpintis jaunimu
Europos jaunimo sostinės titulas, kurį pretenduoja gauti Klaipėda, įpareigoja miestus koncentruotis į jaunimo problemas ir jų sprendimo alternatyvas, visus metus rengti, inicijuoti, organizuoti jaunimo dalyvavimą skatinančius projektus, veiklas, įgyvendinti kultūrines, socialines iniciatyvas, skirti dėmesį jaunimui ir jaunimo reikalams. Taip pat jaunimo sostinės vardas atveria didesnes galimybes gauti ES programų finansavimą, didina miesto žinomumą, jaunimo ir turistų srautus.
Tačiau tvirtindami Strateginį miesto veiklos planą Klaipėdos politikai, kurių daugumą sudaro Lietuvos liberalų sąjūdžio ir šiai partijai simpatizuojantys asmenys, įtraukė tik vieną jaunimui skirtą punktą – pastatyti mokyklą šiaurinėje mieto dalyje.
Dėmesys statyboms. O kur jaunimas?
Kaip rašo „Vakarų ekspresas“, Klaipėdos miesto savivaldybės taryba patvirtinusi 2018–2020 metų strateginį veiklos planą numatė tokias gaires:
- Šiemet bus 15-a procentų didinami atlyginimai visiems savivaldybei pavaldžių biudžetinių įstaigų darbuotojams. Tam biudžete bus numatyta daugiau kaip 4 milijonais eurų didesnė suma, nei pernai.
- Bus tvarkomas Jono kalnelis, Atgimimo aikštė, Danės skveras ir greta esančios krantinės, Turgaus aikštė, Ąžuolyno giraitė, Malūno parkas, Vingio mikrorajono aikštė. Daugelyje objektų darbai prasidės jau šiemet.
- Tęsis darbai Klaipėdos piliavietėje, bus baigtas tvarkyti Gedminų takas, bus tęsiama kiemų programa, įrengiamos papildomos vietos automobiliams.
- Numatomas Statybininkų prospekto tęsinio tiesimas, bus rekonstruojamas vadinamasis Mokyklos žiedas.
- Bus projektuojama Šilutės plento ir Baltijos prospekto žiedinės sankryžos estakada, kurios įrengimui tikimasi sulaukti ir valstybės finansavimo.
- Bus atidarytas modernus 50 m ilgio baseinas, aktyvaus laisvalaikio gerbėjai šiemet jau galės naudotis ir riedučių, riedlenčių ir BMX dviračių parku, toliau bus vystomi dviračių takai ir formuojamas magistralinis takas – žaliakelis, besidriekiantis per visą miestą.
- Prasidės Klaipėdos futbolo mokyklos konversija, Irklavimo bazės rekonstrukcija, bus projektuojama nauja sporto salė bei rengiama dokumentacija, reikalinga Sporto ir laisvalaikio komplekso statybos koncesininkui parinkti. Šiame komplekse turėtų būti įrengta ir ledo arena, ir kitų sporto šakų aikštelės.
- Šiemet startuos mokyklų sporto aikštynų sutvarkymo programa, pagal kurią per penkerius metus ketinama sutvarkyti visų švietimo įstaigų stadionus.
- Bus rengiamas naujas Klaipėdos miesto bendrasis planas.
- Bus rengiama ekonominės plėtros strategija, kurią savivaldybė rengia su partneriais: uosto, mokslo ir verslo atstovais. Strategijoje jau numatytos pagrindinės ekonominės plėtros kryptys, bus rengiamas veiksmų ir priemonių planas.
- Šiemet šiaurinėje Klaipėdos dalyje bus pradėta statyti nauja mokykla, kiti švietimo įstaigų pastatai ir toliau bus palaipsniui modernizuojami.
- Naują vaidmenį siekiama suteikti miesto bibliotekoms – norima, kad jose būtų teikiamos ne tik bibliotekos paslaugos, bet ir veiktų bendruomenės namai, kurie būtų kuriami modernizuojant esamus pastatus Melnragėje bei Kauno gatvėje, o pietinėje miesto dalyje numatoma naujo pastato statyba.
- Bus tvarkomas fachverkinės architektūros pastatų kompleksas senamiestyje.
- Planuojami tolimesni žingsniai siekiant perimti ir įveiklinti buvusį policijos pastatą Jūros gatvėje.
- Į Klaipėdą artimiausiais metais vėl ruošiamasi pritraukti tokius tarptautinius renginius kaip „The Tall Ships Races“ bei „Europeade“.
- Sveikatos priežiūros įstaigų pastatuose planuojama įrengti liftus, pastatyti naują vaikų konsultacinės poliklinikos pastatą. Rekonstravus ir pritaikius atsilaisvinusį pastatą Melnragėje, planuojama jame įkurti senyvo amžiaus asmenų globos namus.
- Bus įgyvendinama Vaikų žaidimo aikštelių įrengimo ir atnaujinimo programa: per trejus metus bus įrengta mažiausiai 15 dabartines higienos normas atitinkančių vaikų žaidimo aikštelių.
- Strateginiam veiklos planui įgyvendinti šiemet reikės 212,3 mln. eurų, didžiąją dalį sudarys savivaldybės lėšos. Panašios sumos turės būti numatomos ir 2019 bei 2020 metais.
Tai kur tas dėmesys jaunimui?
Vienas komentaras
Orka
I klp atvykau 2003 metai. Kaip miestas klp merdeja lyginant su kaunu ar vilniu.