Jeigu jums grietininiai ledai su juodos duonos gabalėliais, vištiena su saldžiu padažu arba marinuoti agurkai su ciberžole jau yra kulinarinė egzotika, jūs dar nežinote kas yra neįprastas maistas.
Štai Vokietijoje, Berlyne, galite aplankyti „Pasišlykštėtino maisto muziejų“ (angl. Disgusting Food Museum) ir pamatyti maisto, kuris yra be proto egzotiškas ir dažniausiai nelabai žadinantis apetitą.
Šio unikalaus muziejaus šūkis skamba taip: „Šlykštėtis žmogiška! Šlykštėtis smagu!“ Juk iš tiesų maistas gali ne tik žadinti apetitą ir vilioti, jis gali intriguoti ir gąsdinti. Biologiškai tai dažnai aiškinama natūralia organizmo apsauga nuo kenksmingų medžiagų arba bakterijų.Vis dėlto dažnai šlykštimės tokiais maisto produktais, kurie yra valgomi ir net naudingi. „Pasišlykštėjimas yra viena iš pagrindinių žmogaus emocijų. Ji nėra universali. Kas vienam žmogui yra skanu, kitam gali būti bjauru. […] Pasibjaurėjimas apjungia skirtingas kultūras. Meskite iššūkį savo geram skoniui ir išsiaiškinkite, kokio tipo pasišlykštėtinas žmogus esate“, – taip rašoma unikalaus muziejaus internetiniame puslapyje.
„Pasišlykštėtino maisto muziejaus“ lankytojai gali apžiūrėti daugiau nei 90 neįprasto maisto pavyzdžių iš viso pasaulio. Tarp jų išvysite jaučio penį, grilyje keptą šunį, karvės kraują, gleivėtus šliužus, gyvūnų akių obuolius ir daugybę kitų valgomų keistenybių. Ir tai dar ne viskas. Čia eksponuojamas varlių glotnutis iš Peru, lervų sūris iš Sardinijos, o mėgstantiems gardžiai kvepiantį maistą turbūt patiks pauostyti nosį riečiančio tailandietiško vaisiaus arba aštriakvapės supuvusios Baltijos jūros silkės, kuri vadinama surströmming ir yra vertinama Švedijoje. O ką jau kalbėti apie sūrius smirdalius arba badui pasiryžti skatinančius valgomuosius vabzdžius.
Muziejaus kūrėjai siūlo ir kitų įdomių pramogų. Pavyzdžiui, net ir neapsilankę muziejuje galite užsisakyti pasišlykštėtino maisto mėginėlių, jų paragauti ir atsiųsti savo veido išraiškos nuotrauką muziejaus kolektyvui. Gali būti, jog jūsų nuotrauka atsidurs muziejaus socialiniuose tinkluose. O tie, kurie vaikščiodami po muziejų susigundys keistuoju maistu, galės paragauti šlykščiojo maisto muziejaus bare ir panorėję taip pat įamžinti save viename kitame selfyje.
Maisto muziejus Vokietijoje kviečia ne tik šlykštėtis. Muziejaus koncepcija yra kiek gilesnė. Maistą eksponuojantys organizatoriai tikisi, kad muziejaus lankytojai per kulinariją susipažins su skirtingomis kultūromis ir apmąstys savo skonio įpročius, pasvarstys, kodėl jiems šlykštus vienas ar kitas patiekalas. Juk bet kokiu atveju muziejaus eksponatai yra valgomi, tad verta susimąstyti, kodėl tokį maistą konkrečiose kultūrose žmonės vertina ir mėgsta, kokios aplinkybės, įsitikinimai ar religiniai papročiai juos privertė tokį maistą valgyti. Šioje parodoje natūraliai iškelsite sau daug klausimų: Kas lemia maisto kainą? Kokios maisto savybės sukelia pasišlykštėjimą? Ką valgysime ateityje? Kuo įvairios kultūros skiriasi ir kuo yra panašios? Taip pat vienas iš muziejaus kūrėjų tikslų yra pamėginti priversti jus įveikti savo baimes ir šleikštulį.
Beje, „Pasišlykštėtino maisto muziejus“ yra visai greta žymaus Berlyno sienos praėjimo, pavadinimu Checkpoint Charlie, kurį galime išvysti daugybėje Šaltojo karo filmų. Taip pat turite galimybę aplankyti ir netoliese esantį „Sienos muziejų“, kuriame pasisemsite žinių apie Berlyno sieną ir Šaltąjį karą.