Rinkimai artėja. Tai galima suprasti iš to, kad Klaipėdos miesto valdžia ir gyventojų į Seimą deleguoti atstovai prisiminė, kam turi būti dėkingi už savo postus. Praėjusią savaitę Praėjusią savaitę Klaipėdos meras Vytautas Grubliauskas savivaldybės vardu kreipėsi į Klaipėdos apygardos prokuratūrą prašydamas ginti viešąjį interesą. Seimo narys Simonas Gentvilas prie Aplinkos ministerijos organizavo akciją, kuria priminė, kad smarvė Klaipėdoje yra įsisenėjusi problema. Jo kolega Naglis Puteikis net užsipuolė žurnalistus, kurie dalyvauja AB Klaipėdos krovinių kompanijos ir Uosto direkcijos organizuojamose išvykose į kitus Europos uostus. Esą taip norima juos visus išvežti iš miesto, kuriame tuo metu vyks renginys, skirtas taršai mieste nagrinėti.
Įdomu, tai, kad visi šie asmenys sukruto tik tuomet, kai iki naujųjų rinkimų į Savivaldybių tarybas liko kiek daugiau nei pusmetis.
Kur jis visi buvo anksčiau? Negi iki tol pietinių Klaipėdos rajonų gyventojų nekamavo iš Dumpių sklindanti smarvė, o šiaurinių kvartalų gyventojus dusino „Klaipėdos naftos“ perpilamo mazuto garai ir KLASCO perkraunamos rūdos bei naftos kokso dulkės?
Domisi nuolat
Savo ruožtu S. Gentvilas įrodinėjo, kad smarvės užkardymo reikalais rūpinosi nuosekliai, būdamas Klaipėdos miesto tarybos nariu ir išrinktas Seime.
„Keletas mėnesių po priesaikos Seime 2017 sausio 23 d. pakvietėme Aplinkos ministrą į Dumpius, susipažinti su problema. Tąkart, cituojant žiniasklaidą „Apibendrindamas vizitą Kęstutis Navickas kaip vieną didesnių miesto problemų įvardijo bendrovę „Branda“ ir ją pavadino tiesiog nebrandžia. Pasak ministro, būtina sutelkti reikalingus „įrankius“ į atsakingų institucijų rankas ir imtis spręsti jau ilgą laiką gyventojus piktinantį nemalonių kvapų klausimą“, – raštu „Klaipėdos žinioms“ atsakė Seimo narys.
Jis taip pat priminė, kad 2017 m. sausį kreipėsi į ministrą prisegamu raštu, prašydamas keisti dumblo kompostavimo aplinkosaugos reglamentą, kurį tvirtina ministras savo parašu.
„Deja, reglamentas išlieka nepakeistas. Į mano kaip Seimo nario raštus ministerija neatsakinėja“, – apgailestavo S. Gentvilas.
„2018 birželį po gegužės 23 d. organizuoto apskirto stalo diskusijos dėl uosto įmonių šiaurinėje dalyje, išsiųstas ministrui prašymas keisti LRV nutarimą ir didinti ekonomines paskatas diegti netaršias ekologijas. Ministerija iniciatyvos nesiėmė.
Kvapų kontrolę tiesiogiai reglamentuoja SAM ministro nustatomos higienos normos, įmonių veiklos sąlygas ir aplinkosaugos normatyvus nustato AM ministras savo įstatymais. Deja, nepavykstant prisišaukti ministerijos dėmesio, tenka daryti radikalias dėmesio atkreipimo akcijas“, – konstatavo S. Gentvilas.
Kaltina papirkinėjimu
N. Puteikis ėmėsi kitokios taktikos. Jis netiesiogiai apkaltino KLASCO papirkinėjant žurnalistus. Seimo narys praėjusią savaitę išsiuntė raštą bendrovės vadovybei, kuriame teiraujasi, kodėl toji drįsta vežti žiniasklaidos priemonių atstovus į keliones?
„Mane pasiekė informacija, kad Jūs organizuojate Vakarų Lietuvos žurnalistų, rašančių apie uostą, išvyką į Amsterdamą ir Roterdamą ir kad planavote tokią ekskursiją rugpjūčio mėn., tačiau perkėlėte šią ekskursiją į tokį laikotarpį, kada Klaipėdos Universitete vyks pilietiškos visuomenės organizuota konferencija apie uosto įmonių taršą, taip pat ir apie iš Jūsų įmonės praeitą mėnesį sklidusias juodas naftos kokso dulkes.
Prašyčiau pateikti informaciją apie šią išvyką, pvz. gal galite atsiųsti tokio kvietimo žurnalistams kopiją ir informuoti, kas pakviesti ir kas dalyvaus, kiek truks, kiek kainuos, kas ir kokiu transportu veš, kas apmokės“.
Negi N. Puteikis mano, kad KLASCO sugebės išvežti visus Klaipėdoje ir Vakarų Lietuvoje dirbančius žurnalistus?
Tenka priminti, kad „Klaipėdos žinių“ žiniomis, tokias keliones tiek KLASCO, tiek Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcija organizuoja nuolat. Jau keliolika metų.
Prisiminė klaipėdiečius
„Situacija blogėja pakankamai dramatiškai, o žmonių, patiriančių didžiulį gyvenimo kokybės diskomfortą skaičius yra milžiniškas, bet deja, ženklių, operatyvių ir adekvačių pokyčių nėra. Taip pat viešojoje erdvėje yra vis daugiau informacijos apie tiesioginę įtaką žmonių sveikatai. Tai jau yra riba, kurios peržengti niekam nevalia. Vertinant visuomenės interesą kaip patį aukščiausią interesą, taip pat vertinant prokuratūros dalyvavimą ginant viešąjį interesą dėl oro taršos šiaurinėje miesto dalyje, savivaldos vardu kreipiamasi į prokuratūrą dėl viešojo intereso gynimo pietinėje miesto dalyje. Aktyviai ginti savo teises bei prisijungti prie kreipimosi kviečiu ir pietinės miesto dalies gyventojus, o savivaldybė savo ruožtu jungsis prie šiaurinės miesto dalies gyventojų kreipimosi, nes tik bendromis pastangomis įmanoma pasiekti ženklių pokyčių“, – pagaliau gyventojus prisiminė Klaipėdos miesto savivaldybės meras.
Anot V. Grubliausko, pagrindo kreipimuisi dėl pietinės miesto dalies oro taršos bei jos neigiamo poveikio gyvenamosios aplinkos kokybei, taip pat galimos žalos gyventojų psichinei ir fizinei sveikatai, duoda ir tos aplinkybės, kad dauguma galimų taršos šaltinių yra už Klaipėdos miesto teritorijos ribų, o kontroliuojančios institucijos nėra pavaldžios Klaipėdos miesto savivaldybei, tačiau visas pasekmių spektras tenka būtent klaipėdiečiams.
V. Grubliauskas taip susirūpino klaipėdiečių problemomis, kad net sugebėjo nuvykti į Sąjūdžio parke, kuris yra pietinėje miesto dalyje, vykusį gyventojų susirinkimą.
Meras taip pat įrodinėja, kad klausimus dėl oro taršos su atsakingomis institucijomis bei potencialiais teršėjais sprendžia nuolat.
“Tačiau būtina pažymėti, kad šią vasarą Klaipėda susidūrė ir su gerokai didesnėmis oro taršos problemomis, tad ir šių problemų sprendimą sieti su vienų ar kitų politinių procesų ciklais negalima.
Kartu verta pripažinti, kad anksčiau su atsakingomis institucijomis ir įmonėmis sutartas priemonių paketas, vis dar nedavė laukiamų rezultatų, tad dabar klausimas jau yra iškeltas į nacionalinį lygmenį, į procesą įtrauktos tiek Sveikatos apsaugos, tiek Aplinkos ministerijos. Taip pat dėl viešojo intereso gynimo jau kreiptasi ir į Klaipėdos apygardos prokuratūrą”, – raštu “Klaipėdos žinioms” pateiktame atsakyme tvirtino V. Grubliauskas.