Netrukus knygynus pasieks naujausias Mindaugo Milinio romanas „Smogiko išpažintis“. Autorius toliau tęsia pokario rezistencijos temą. Knygos anotacijoje rašoma, kad ji sukurtas remiantis tikra specialiojo bolševikų agento žudiko istorija.
Pasak romano autoriaus, šia knyga jis norėjo paneigti prosovietinių istorikų ir jų pasekėjo mitą, kad pokariu Lietuvoje vyko pilietinis karas. Anot jų, „klasių kova“, kurioje turtingi lietuviai, dvarininkų palikuonys bei fašistų parankiniai kovojo prieš skurdžius prosovietiškai nusiteikusius apie kolūkius svajojusius žemdirbius. Tai, kad prievarta primetamai santvarkai besipriešinantieji buvo ne Laisvės kovotojai, o paprasčiausi banditai, plėšę ūkininkus ir net juos žudę, yra naudingų idiotų platinamas melas, tvirtai įsitikinęs autorius.
M. Milinis knygoje įrodinėja, kad tikrieji civilių žudikai buvę okupantų parankiniai, kurių gretose būta ne tik lietuvių, suimtų ir užverbuotų partizanų, bet ir kitataučių – rusų, ukrainiečių, žydų, net vokiečių. Šios gaujos šiuolaikinių istorikų vadinamos „sokolovininkais“ (pagal jų vado Aleksejaus Sokolovo pavardę). Anuomet tai buvo MGB 2N (Kovos su banditizmu) skyriaus specialusis padalinys, kurio smogikai persirengdavo Lietuvos partizanų uniformomis ir siautėdavo kaimuose.
Romane „Smogiko išpažintis“ pasakojama vieno iš „sokolovininkų“ buvusio vermachto oberfendricho Gerhardo Bėgeleino (Bögelein) perbėgusio į raudonųjų pusę ir ilgainiui tapusio specialiosios smogikų grupės agentu Klevu istorija.
„Prisipažinsiu, rašyti su Lietuvą okupavusios šalies slaptąja tarnyba bendradarbiavusio vokiečio istoriją buvo nelengva. Esu sukūręs dvi knygas apie pokario rezistenciją Lietuvoje. Neblogai susipažinau su aprašomu laikmečiu ir, manau, žinojau, kas buvo tikrieji banditai ir nusikaltėliai, skriaudę civilius ūkininkus. Todėl rašyti apie kitą stovyklą, ją perprasti, vaizduoti įvykius bei reiškinius remiantis svetima pasaulėžiūra buvo nemenkas iššūkis“, – pasakojo romano autorius M. Milinis.
Romanas „Smogiko išpažintis“ sukurtas remiantis tikro žmogaus istorija, jame veikia realūs asmenys, tačiau jo negalima vadinti autentišku dokumentiniu kūriniu. Tiesa, operacijos, kuriose dalyvavo pagrindinis veikėjas, tikrai įvyko, jose pasireiškė būtent tie agentai smogikai, kurie ir minimi kūrinyje, jie nužudė arba suėmė būtent tuos partizanus, tačiau nemažai situacijų ar dialogų yra išgalvota.
Romaną išleido leidykla „Alma Littera“.
Tai dešimtoji M. Milinio knyga. Klaipėdietis yra sukūręs ciklą knygų apie Afganistano karą, dviejų dalių romaną „Partizanas“. M. Milinis yra pernai išleistos istorinės studijos „Mėmelio šturmo blefas“ bendraautorius.