Kiekvieną vakarą grįžtantieji namo į pietinės Klaipėdos kvartalus dalyvauja atkakliose lenktynėse – grįžę pirmieji gali rasti patogesnę vietą automobiliui pastatyti. Pavėlavusiems tenka sukti ratus po aplinkinius kiemus arba „numesti“ automobilį ant šaligatvio arba purvyno, kuris kažkada buvo vadinamas pievele.
Jau trisdešimt metų automobilių statymo problema yra viena skaudžiausių ir niekaip neišsprendžiamų miesto bėdų. Sovietinės okupacijos metais statytų 60 butų namo kieme būdavo skirtos 5 vietos automobiliams. Per kelis dešimtmečius automobilius, net ir ne po vieną, įsigijo kiekviena šeima, tačiau kiemai neprasiplėtė. Todėl gyventojai palieka savąsias transporto priemones ir ant šaligatvių, ir buvusiose vaikų žaidimo aikštelėse, ir purvynais virtusiose pievelėse, ir prekybos centrų aikštelėse.
Vietų nėra, tačiau baudžia
Pietinių Klaipėdos mikrorajonų gyventojai sulaukia didžiulio pareigūnų dėmesio, kuriems pranešimus apie ne vietoje pastatytus automobilius siunčia „pilietiški“ gyventojai. Pasak policijos pareigūnų, jie negali nereaguoti į iškvietimus. Išimtis būtų, jei tuo pačiu metu tektų reaguoti į rimtesnį įvykį.
Be policijos didžiulį dėmesį ne vietoje paliktiems automobiliams rodo ir Klaipėdos miesto savivaldybės administracijos Viešosios tvarkos skyriaus darbuotojai, kurie taip pat „dalija“ baudas ne vietoje paliktų automobilių savininkams. Gyventojai spėja, kad tarnybas iškviesti gali vienas iš jų kaimynų. Tačiau nei policija, nei savivaldybės darbuotojai nėra linkę atskleisti minėtojo asmens (ar asmenų?) tapatybės.
Negana to, kad daugelis gyventojų per metus yra sumokėję ne vieną šimtą eurų siekiančių baudų, tačiau jie bijo ir dėl savo turto. Kas rytą ieškodami savojo automobilio klaipėdiečiai baiminasi, kad jis bus ištepliotas išmatomis, apipiltas neaiškios kilmės skysčiais, o gal supjaustytomis padangomis ir nulaužytais veidrodėliais.
Gyventojai spėja, kad taip galėtų elgtis taip pat vienas iš jų kaimynų, kuris taip „keršija“ ne tam skirtoje vietoje paliktų automobilių savininkams.
Nuskriaudė mokytoją
Skaudžiausia, kad nuo piktavalių yra nukentėję ir L. Stulpino progimnazijos darbuotojai, kurie turi teisę statyti savo automobilius aikštelėje greta mokyklos. Pasak ugdymo įstaigos direktorės Dianos Čedavičienės, daugelis pedagogų gyvena Klaipėdos rajone, o į darbą mokykloje atvažiuoja 7 valandą ryto. Tačiau jų automobiliams skirtos vietos būna dažnai užimtos – čia savuosius laiko Bandužių g. daugiabučių gyventojai. Retas kuris prisiverčia atsikelti anksčiau ir išvežti mašinas iš mokytojams skirtų parkavimo vietų. Dar daugiau, susitikę pedagogus ir sulaukę priekaištų dėl užimamų parkavimo vietų, gyventojai „rekomenduoja“ mokytojams dingti iš čia, taip pat retoriškai klausia, „kokią jie turintys teisę statyti automobilius?“.
Galop vienos darbo dienos vakarą viena pedagogė negalėjo grįžti po pamokų namo, nes jos automobilio padangos buvo supjaustytos.
Fotografuoja ir baudžia
Nepaisant to, kad gyventojų automobiliams vietų kiemuose trūksta, klaipėdiečiai sulaukia pareigūnų „dėmesio“. Vien Klaipėdos miesto savivaldybės administracijos Viešosios tvarkos skyriaus darbuotojai 2023 m. išrašė 200 protokolų už neleistinose vietose paliktus automobilius.
Klaipėdos apskrities Vyriausiojo policijos komisariato pareigūnai klaipėdiečiams už neleistinose vietose paliktus automobilius jų savininkams pernai išrašė 1406 protokolus.
Gyventojai maldavo pareigūnų, jeigu jie negali nereaguoti į iškvietimą, atvykus bent jau apsiriboti įspėjimais. Tačiau policijos teigimu, administracinių nusižengimų kodekse už tokio pobūdžio Kelių eismo taisyklių pažeidimus nėra numatytas įspėjimas.
Prioritetas – vietos automobiliams
Susitikime su gyventojais Klaipėdos miesto savivaldybės meras Arvydas Vaitkus prisipažino, kad savivaldybė tęsia darbus ir planuoja naujų parkavimo vietų įrengimą. „Pernai įrengėme 500 vietų, o šiais metais planuojame kelis kartus daugiau!“- kalbėjo A. Vaitkus.
Jis taip pat susitikime su gyventojais pasigyrė, kad pavyko susitarti su bendrovės „Norfos mažmena“ savininku, kad Gedminų gatvės ir Statybininkų prospekto gyventojai automobilius nakčiai gali palikti prekybos centro aikštelėje už minimalų mokestį – 10 centų už valandą. „Dėkoju „Norfa mažmena“ vadovui Dainiui Dunduliui, su kuriuo asmeniškai teko bendrauti siekiant, kad gyventojams būtų sudarytos sąlygos laikyti savo automobilius. Užteko tik vieno telefono skambučio! Tikiuosi, kad šis pavyzdys paskatins ir kitų prekybos centrų valdytojus atverti savo aikšteles. Dėl to tęsiame derybas ir siekiame pozityvaus rezultato“, – rašė A. Vaitkus.
Be to, savivaldybė sparčiau įrenginės aikšteles prie tų gyvenamųjų namų, kurių gyventojai surinks kaimynų, pageidaujančių plėsti aikšteles, parašus.
Planuojama naujas vietas automobiliams įrengti ir garso slopinimo sienelės greta Jūrininko prospekto sąskaita. Pačia sieną reikėtų perkelti arčiau gyvenamųjų namų.
Tuo pačiu A. Vaitkus, atsakydamas į naujai projektuojamo daugiabučio Taikos pr. 47 kaimynų priekaištus, esą pastačius naują namą sumažės vietų jų automobiliams, prisipažino, kad savivaldybė neturi daug svertų priversti privačius investuotojus atsižvelgti į visuomenės poreikius.
„Mes valdžioje esame tik pusę metų. Per tiek laiko nespėjome ištaisyti ankstesnės valdžios, kuri miestui vadovavo 30 metų, klaidų. Tačiau darbas vyksta, dirbame ta linkme, kad gyventojai suprastų, jog ne jie yra valdžios įkaitai, o valdžia yra jų tarnai“, – pažadėjo A. Vaitkus.