Svarbus visuomenei projektas sustabdytas tik dėl to, kad projekte vietoje žodžio “poilsio” statinys, yra įrašytas “sporto” statinys. Norint pastatyti žiūrovams tribūną ir po ja įrengti poilsiui reikalingas patalpas, reikia tiesiog pakeisti “popierinius” formalius žodžius. Dėl vieno žodžio įsivėlė biurokratinė painiava. Todėl vietoje modernių teniso kortų M. Mažvydo skulptūrų parke riogso griuvėsiai.
Prieš trejetą metų UAB “Ferteksos transportas” įsigijo ilgus metus merdėjusius ir apleistus teniso kortus prie M. Mažvydo skulptūrų parko Klaipėdoje, pažymėtus K. Donelaičio g. 6 A adresu.
Atsirado viltis, kad klaipėdiečiams gerai pažįstamas sporto objektas bus prikeltas naujam gyvenimui. Ankstesni savininkai neketino vystyti sportinės infrastruktūros. Miesto centre esančioje rekreacinėje vietoje jau buvo gavę statybos leidimą gyvenamiesiems butams statyti.
Naujieji šeimininkai užsakė naują projektą. Projektavimo darbai truko apie 1,5 – 2 metus. Projektavimo darbus atliko architektų įmonė “A405”.
Gyvenamųjų namų statybos parko pašonėje atsisakyta. Statytojas šioje teritorijoje ketina pastatyti modernų, prie esamos aplinkos pritaikytą, parko architektūros stiliaus administracinį pastatą bei šiuolaikinių lauko teniso kortų kompleksą su naktiniu apšvietimu, žiūrovų tribūna ir visa reikalinga poilsio infrastruktūra: dušais, persirengimo kabinomis, masažo, poilsio kambariais.
Visus tarptautinius standartus atitinkantį modernų teniso centrą sudaro 4 teniso kortai, vienas iš jų pagrindinis su žiūrovams skirta tribūna. Čia galėtų vykti tiek nacionaliniai, tiek tarptautiniai turnyrai, kurių Klaipėdai labai trūksta.
Naujasis sporto objektas pritaikytas sportuoti tiek šios sporto šakos profesionalams, tiek mėgėjams. Teniso kortuose būtų sudarytos galimybės sportuoti ir miesto vaikams.
Tokia, privačiomis lėšomis atlikta socialinė investicija yra ypač aktuali miestui, nes, sutikime, kad valstybės biudžeto investicijos į naujus sporto objektus yra nepakankamos.
Naujo komplekso patrauklumą didina ir tai, kad tai nebūtų uždaras, tvora aptvertas, elito klubas.
Ši teritorija būtų atvira miestiečiams ir jų svečiams. Šalia kortų būtų įrengti pasivaikščiojimo takai, suoliukai, jaukus parko apšvietimas. Vietoj buvusio šabakštyno sutvarkyta teritorija puikiai integruotųsi į vientisą rekreacinę zoną kartu su šalia esančiu M. Mažvydo skulptūrų parku. Rastųsi dar viena miestą puošianti ir žmonių aktyviam laisvalaikiui pritaikyta erdvė. Visa planuojama UAB “Ferteksos transportas” investicija į šią teritoriją siekia apie 4 mln eurų.
UAB “Ferteksos transportas” direktorius Viktor Gagač: “Teritorija būtų atverta tiek miesto žmonėms, tiek jų svečiams. Mes norime, kad visi klaipėdiečiai suprastų, kad pastačius šį sporto kompleksą, mūsų kompanija neturi jokio komercinio intereso. Ilgus metus dirbdami ir gyvendami Klaipėdoje, nusprendėme įteikti dovaną miestui, klaipėdiečiams ir jų svečiams, dovaną, visiems tiems, kuriems bus malonu ilsėtis M. Mažvydo skulptūrų parke”.
Po ilgų, bet rezultatyvių projekto derinimo procedūrų, 2019-jų lapkričio 22-ąją pagaliau gautas statybos leidimas pradėti darbus minėtoje teritorijoje.
Atsitiktinumas ar ne, tačiau dar iki statybos leidimo gavimo, į Valstybinę teritorijų planavimo ir statybos inspekciją bei Klaipėdos savivaldybę, dėl minėto projekto kreipėsi Seimo narė Agnė Bilotaitė. Jos skundo pagrindu inicijuotas patikrinimas ar parengtas projektas atitinka įstatymo reikalavimus ir ar teisėtai išduotas statybos leidimas.
Seimo narės dėmesys neliko be pasekmių. Po atlikto tyrimo nustatyta, kad projekte, kuris jau buvo suderintas visų institucijų, yra įsivėlusi techninė klaida. Nors ši techninė klaida jokios esminės įtakos projekto įgyvendinimui neturi ir, svarbiausia, nekeičia projekto socialinės reikšmės ir niekaip nekenkia visuomenės interesams, tačiau formaliai neatitinka įstatymo raidės. Klaida yra klaida. Projekte, žiūrovų tribūna yra įvardinta, kaip sporto paskirties statinys.
Tačiau, sklypo dalis, kurioje planuojama statyti žiūrovų tribūną yra rekreacinės paskirties. O pagal galiojantį įstatymą rekreacinėje paskirtyje negali būti sporto paskirties statinių, leidžiama statyti poilsio paskirties statinius.
Žodžiu, visa biurokratinė abrakadabra ir “didžiulė” projekto nuodėmė yra tai, kad vietoj žodžio “sporto” statinys, turi būti įrašyta “poilsio” statinys. Norint pastatyti žiūrovams tribūną ir po ja įrengti poilsiui reikalingas patalpas, reikia tiesiog pakeisti “popierinius” formalius žodžius.
Seimo narės pastangomis užsisukę biurokratiniai labirintai lemia, kad yra koreguojamas projektas, formaliai pakeičiant vieną žodelį ir bus išduodamas naujas statybos leidimas. Visa tai užims laiko. Mažiausiai 3 mėnesius. O gal ir ilgiau. Todėl teniso kortų komplekso statyba sustabdyta. Seimo narės skundas tiesiog vilkina miestui svarbaus objekto statybų pradžią.
Suprantama, kad Seimo nariai turi teisę vykdyti parlamentinę priežiūrą. Bet šis atvejis, kelia pagrįstus klausimus, ar visada toks veikimas yra racionalus, paremtas viešaisiais interesais?
Redakcijos žurnalistams kilo daug klausimų: Statybų leidimai visoje šalyje išduodami kiekvieną dieną. Jų kiekis didelis. Ar A. Bilotaitė domisi visais statybos leidimais? Jų išdavimo aplinkybėmis? Kokiu skaičiumi statybos leidimų ji domėjosi per paskutinius metus? Ar tai nėra tiesiog primityvus kerštavimas Klaipėdos verslininkams už tai, kad šie paskutiniuose mero rinkimuose, kuriuose taip pat dalyvavo, teisėtai parėmė A. Bilotaitės tiesioginį politinį oponentą, buvusį Klaipėdos uosto vadovą A. Vaitkų?
Skundą iniciavo gyventojai?
Seimo narė Agnė Bilotaitė „Klaipėdos žinioms“ sakė, kad skundą parašė paprašyta neįvardintų asmenų: „Į mane, kaip Seimo narę, kreipėsi gyventojai, su šituo iškeltu klausimu. Reaguodama pati kreipiausi į Klaipėdos miesto savivaldybę ir Valstybinę teritorijų planavimo ir statybų inspekciją.
Buvo iškeltas klausimas dėl teniso kortų… Žmonėms, matyt, kilo abejonių, kas ten bus, kas ten atsiras, kokie objektai, ar tai teisėtai daroma? Matyt, nežinojimas, abejonės, ar viskas ten yra skaidru? Tikriausiai tokių motyvų vedini tie pranešėjai į mane ir kreipėsi…
Tai nėra kažkokie personalizuoti asmenys, kaip aš suprantu… Negaliu viešinti asmenų, kurie kreipėsi į mane. Jie bijo susidorojimo, ar kitų dalykų, kurie gali prasidėti, prieš tuos asmenis.
Aš, kaip Seimo narė, jeigu gaunu asmenų tam tikrus iškeltus skundus, problemas, ar įtarimus, dėl tam tikrų neskaidrių dalykų, turiu pareigą kreiptis. Tikrai nieko nestabdau, bet jei kyla abejonių…
Jei viskas yra gerai ir institucijos pateiks pažymą, kad viskas yra gerai, tai jokių problemų nėra. Bet jeigu yra problemų, jeigu pradedami tyrimai, tai matyt yra pagrindo. Tiesiog dirbu savo darbą, kaip parlamento narė, nes įvairiose srityse tokių skundų būna. Nežinau, kokie čia motyvai, kokie čia verslininkai ir kokie čia interesai? Matyt ir jūs turite interesų, ginti kitą pusę, jei klausinėjate tokių dalykų. Ne, nėra ir jokių politinių dalykų. Tiesiog gaunu klausimą ir reaguoju. Jei nereaguočiau, gaučiau kitos pusės klausimų, kodėl nereaguoju?“ – savo motyvus dėstė Seimo narė.
Pagaliai į ratus..
Treneris Vytautas BARTNINKAS:
„Klaipėdoje lauko teniso kortų labai trūksta. Yra vos kelios vietos, kuriose gali sportuoti vaikai.
Keista, kad kišami pagaliai į ratus privačiai iniciatyvai. Žmonės už savo pinigus ketina sutvarkyti jau 10 metų riogsantį šiukšlyną miesto centre. Juk vaikai neturi kur treniruotis. O Skulptūrų parke vieta ideali, pats miesto centras.
Mes, teniso treneriai, vaikų neturime kur priglausti. Panašu,
kad Agnė Bilotaitė, pati to nežinodama, tapo kažkokių konkurentų įrankiu, kuris
tik kaišioja pagalius į ratus puikiam projektui“.
Nesuvokiamas sprendimas
Verslininkas Artūras Žalys:
„Daug metų praleidau Jungtinėse Amerikos Valstijose, todėl vis dar nepriprantu
prie tokio valdžios požiūrio. Seimo nariai yra išlaikomi mokesčių mokėtojų. Jie
priešingai turi kreiptis į savo maitintojus, darbdavius, klausdami kuo gali
padėti, kaip kartu kurti gerbūvį mieste ir šalyje.
Parlamentarė pirmiausia turėjo ne skundus rašyti, o susitikti su verslininkais,
patarti dėl kilusių netikslumų, ir išsiaiškinus detales, daryti viską, kad kuo
greičiau Klaipėdos centre vietoje šiukšlyno
atsirastų dar viena patraukli vieta sporto ir poilsio vieta. Vakaruose tokie
politikai paprastai neperenkami kitai kadencijai“.