Valstybinė ligonių kasa (VLK) nuolat pabrėžia, kad privalomuoju sveikatos draudimu apdrausti asmenys gydymo įstaigose neturi mokėti už jokias paslaugas. Nepaisant to, kai kuriose ligoninėse rekomenduojama pacientams pirkti „geresnius“ vaistus, įsigyti vienkartinius drabužius ar operacijoms „reikalingus“ rinkinukus. Respublikinė Klaipėdos ligoninė (RKL) nė kiek ne prastesnė už kitas. Šios gydymo įstaigos vadovai taip pat sugalvojo bizniuką, kurio pelnas siekia net 1000 proc.„Klaipėdos žinias“ pasiekė informacija, kad RKL laboratorijoje atlikus magnetinio rezonanso ar kompiuterinės tomografijos tyrimus, pacientams siūloma duomenis įrašyti į kompaktinę plokštelę. Tikrai ne dykai. Pacientams tenka sumokėti 3 eurus. Nedaug, jei nežinotum, kiek tokia plokštelė kainuoja parduotuvėje. Bet kurio prekybos centro lentynose tokio „kompakto“ kaina nurodyta 0,29-0,39 euro!
Tad už ką moka pacientai?
Respublikinės Klaipėdos ligoninės direktoriaus pavaduotojas Mindaugas Kundrotas paklaustas, kas lemia plokštelės pabrangimą net 1000 proc., net nemirktelėjęs paaiškino, kad į diskelio kainą įskaičiuotos papildomos kvalifikuoto medicininio personalo laiko ir darbo sąnaudos. „Po atlikto tyrimo pacientas visada gauna išrašą – tyrimo aprašymą su išvada, kurį pasirašo medicininius vaizdus įvertinęs gydytojas radiologas. Tyrimo vaizdų įrašymas į laikmeną yra papildoma paslauga, už kurią pasirinkdamas pacientas privalo sumokėti nustatytą mokestį. Jį nustatant, įvertintos papildomos kvalifikuoto medicininio personalo laiko ir darbo sąnaudos, atrenkant ir įrašant duomenis“, – kantriai kainodarą aiškino M. Kundrotas.
Tačiau VLK specialistai įsitikinę, jog ligoninė net neturi teisės siūlyti pirkti plokštelę, nes gydytojai duomenis gali gauti prisijungę prie sistemos.
VLK Paslaugų ekspertizės ir kontrolės skyriaus vyriausioji specialistė Asta Matuliauskienė „Klaipėdos žinioms“ teigė, kad Magnetinio rezonanso tomografijos (MRT) tyrimai yra apmokami Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) biudžeto lėšomis, jei jie atliekami apdraustiems privalomuoju sveikatos draudimu (PSD) asmenims, turintiems gydytojo išduotą siuntimą ir jei šį tyrimą atliekanti gydymo įstaiga yra sudariusi sutartį su teritorine ligonių kasa (TLK).
„Atkreipiame dėmesį, kad siuntimą MRT tyrimui atlikti gali išduoti tik gydytojas specialistas, teikiantis specializuotas ambulatorines sveikatos priežiūros paslaugas, už kurias mokama PSDF biudžeto lėšomis.
Taip pat svarbu žinoti, kad pacientui nereikia mokėti už atlikto MRT tyrimo vaizdų kopijas, jei siuntimą išdavęs gydytojas specialistas
siuntime nurodė šias kopijas pateikti. Tokiu atveju, tyrimą atlikęs gydytojas siuntusiam gydytojui pateikia radiologinio tyrimo aprašymą kartu su radiologinio tyrimo vaizdų kopijomis.
Netgi tuo atveju, jeigu dėl įvairių aplinkybių vėliau paaiškėja, kad siuntusiam gydytojui reikalingos MRT tyrimo vaizdų kopijos, pavyzdžiui, ligos dinamikai stebėti, jis gali kreiptis į gydymo įstaigą, kurioje buvo atliktas tyrimas ir paprašyti jas pateikti. Gydymo įstaiga, atlikusi MRT tyrimą ir gavusi tokį prašymą, tyrimo kopijas pateiks jų prašančiai gydymo įstaigai ir pacientui taip pat nereikės už jas mokėti.
Tik tuo atveju, jei pacientas dėl įvairiausių priežasčių pats pageidauja turėti jam atlikto radiologinio tyrimo vaizdo kopijas – už jas turės sumokėti savo lėšomis. Tačiau tai nėra būtina, nes gydantis gydytojas visais atvejais gaus paciento MRT tyrimo aprašymą, o esant poreikiui – ir vaizdų kopijas“, – aiškino A. Matuliauskienė.
Ji taip pat pabrėžė, kad gydymo įstaigos mokamų paslaugų teikimo tvarką ir mokamų paslaugų kainas nustato gydymo įstaigos vadovas, o gydymo įstaiga pacientui turi suteikti galimybę su šia tvarka ir kainomis susipažinti. Jeigu pacientui kyla neaiškumų dėl gydymo įstaigoje nustatytų mokamų paslaugų kainų, reikėtų kreiptis į gydymo įstaigos administraciją.
„Beje, norime pastebėti, kad taip pat kartais pacientams gydymo įstaigoje pasiūloma nusipirkti vienkartinius drabužius. Vėlgi norime pabrėžti – Į MRT paslaugos bazinę kainą yra įskaičiuotos visos priemonės, reikalingos šiems tyrimams atlikti. Jeigu atliekant tyrimą yra reikalingi specialūs drabužiai, gydymo įstaiga turi nemokamai jais aprūpinti. Tačiau jeigu pacientas pats pageidauja būtent vienkartinių drabužių, tuomet už papildomas priemones jis turi sumokėti savo lėšomis“, – priminė A. Matuliauskienė.
VLK duomenimis, vien ambulatoriškai gydytiems pacientams 2017 metais suteikta daugiau kaip 121 tūkst. MRT paslaugų, už jas iš PSDF biudžeto sumokėta kiek daugiau nei 12,3 mln. eurų.
PSDF lėšomis kompensuojami MRT tyrimai Lietuvoje atliekami 17 gydymo įstaigų: Vilniuje – Centro poliklinikoje, Vilniaus universiteto ligoninės Santaros klinikose, Nacionaliniame vėžio institute, Kaune – Lietuvos sveikatos mokslų universiteto Kauno klinikų ligoninėje, Kauno Šilainių poliklinikoje, Respublikinėje Kauno ligoninėje, Klaipėdoje – Klaipėdos universitetinėje ligoninėje, Respublikinė Klaipėdos
Magnetinio rezonanso tyrimai. Mokėti nereikia. VLK informacija.ligoninėje, Klaipėdos Jūrininkų ligoninėje, o taip pat ir Alytaus apskrities Kudirkos ligoninėje, Plungės rajono savivaldybės ligoninėje, Regioninėje Telšių ligoninėje, UAB „Bendrosios medicinos praktika“, UAB „SK IMPEKS medicinos diagnostikos centre“, UAB „Mažeikių MCT“ ir jos filiale, UAB „Affidea Lietuva“ ir jos filialuose, UAB „Tomografija“.