Noras pasipuikuoti prieš piniguočius, pademonstruoti savo šaunumą glamūriniams žurnalams ir įrodyti nebaudžiamumą kai kam Klaipėdoje tapo norma. Nesibodima net pažeisti įstatymus.
Per vadinamąjį mero balių, skirtą Jūros šventės rėmėjams, Klaipėdos miesto savivaldybės meras Vytautas Grubliauskas trimitą pūtė ir su įžymybėmis fotografavosi statybvietėje. Tinkama naudoti nepripažintoje pilies šiaurinėje kurtinoje.
Įdomu, ar galėtų privačios įmonės savininkas surengti savo, sakykime, kepyklos atidarymą nebaigęs statybų? Jei jis neturėtų visų dokumentų ir atsakingų institucijų atstovų parašų ant statinio pripažinimo tinkamu naudoti akto išsyk sulauktų įspėjimo, net baudų, o kepyklos darbo pradžia būtų nukelta tikrai ne vienam mėnesiui ir ne dviem.
Tačiau tai negalioja Klaipėdos miesto savivaldybės administracijai ir jos viešąjai įstaigai „Klaipėdos šventės“. Jūros šventę organizuojanti įstaigėlė Jūros šventės padėkos vakarą, visuomenėje dar žinomą Mero baliaus pavadinimu, surengė statybvietėje. Baigiamoje atstatyti šiaurinėje pilies kurtinoje, kurios valstybinė komisija dar nepripažino tinkamos naudoti, buvo grojama, dainuojama, vartojami alkoholiniai gėrimai.
Naudoti negalima!
„Klaipėdos šventės“ direktorius Romandas Žiubrys teisinosi esą „buvome informuoti, jog Klaipėdos piliavietės šiaurinės kurtinos statybos darbai yra baigti bei patalpos perduotos Klaipėdos m. savivaldybės administracijai, jos sutikimas organizuoti uždarą renginį buvo gautas. Pažymime, kad renginys buvo apdraustas Bendrosios civilinės atsakomybės draudimu“.
Tai pripažino ir Klaipėdos miesto savivaldybės administracija, kuri raštu pateiktame atsakyme tvirtino, kad „kurtinos statybos darbai yra baigti ir patalpos perduotos savivaldybės administracijai. Šiuo metu vykdomos patalpų pridavimo Valstybinei komisijai procedūros“.
Tačiau Valstybinės teritorijų planavimo ir statybų priežiūros inspekcijos atstovė viešiesiems ryšiams Ligita Luščiauskaitė tvirtina, kad šis objektas negali būti naudojamas.
„2012-06-18 Klaipėdos miesto savivaldybės administracija išdavė leidimą Klaipėdos pilies ir bastionų komplekso atkūrimui, statybai ir pritaikymui, išvystant Mažosios Lietuvos istorijos muziejų ir visuomeninių renginių infrastruktūrą, Pilies g. 4A. Nurodytu adresu statomi/atkuriami statiniai priskiriami ypatingųjų ir neypatingųjų kategorijai.
Statybos įstatymo 47 str. 2-3 d. nurodyta, kad pastatytą naują ypatingąjį ar neypatingąjį statinį (rekonstruoto ypatingojo ar neypatingojo statinio naujas dalis) galima naudoti tik įvykdžius šio įstatymo 28 str. 1 ir 5 d. nustatytus reikalavimus.
Atsižvelgiant į tai, pastatytų naujų pastatų (rekonstruoto pastato naujų dalių) neįvykdžius statybos užbaigimo procedūrų naudoti negalima. Statytojas nesikreipė į Inspekciją dėl statybos užbaigimo akto pasirašymo. Už neužbaigtų statyti statinių naudojimo priežiūrą atsakinga savivaldybės administracija“, – raštu atsiųstame atsakyme dėstė L. Luščiauskaitė.
Net po vadinamojo mero baliaus Klaipėdos miesto savivaldybė neatsispyrė pagundai ir kurtinoje atidarė parodą, į kurią kvietė žmones.
Šiuo metu kurtina uždaryta. Kaip rašoma ant durų užklijuotame lape – dėl techninių kliūčių.
Įdomu, gal Klaipėdos miesto savivaldybė nusprendė skirti baudą už „nepriduoto“ statinio naudojimą?
Rinkodarinis renginys
R. Žiubrys teisinosi, esą aptariamoji puota buvo skirta neformaliam susitikimui su partneriais ir rėmėjais, jos tikslas – ne tik aptarti vykstančio renginio rezultatus, įgyvendintus sprendinius, bet ir inicijuoti skirtingų sričių atstovų dialogą, kurio jungiamąja grandimi tampa kultūra ir konkretus Jūros šventės projektas. „Mūsų tikslas yra formuoti Jūros šventę kaip bendruomenės renginį, todėl padėkos vakare dalyvauja ne vien rėmėjai ar partneriai, bet ir įvairūs kultūros lauko atstovai. Kartu tai ir rinkodarinis Jūros šventės bei miesto renginys, todėl jo organizavimui kasmet yra ieškoma naujos, Klaipėdos miestą reprezentuojančios vietos. Tuo metu naujai atstatyta Klaipėdos miesto piliavietės šiaurinė kurtina yra viena moderniausių Klaipėdos m. muziejinių erdvių, kur bus įrengta nauja ir interaktyvi, su XVII-XVIII amžiaus Klaipėda lankytojus supažindinsianti Mažosios Lietuvos istorijos muziejaus ekspozicija“, – bandė pasiteisinti R. Žiubrys.
Puotoje dalyvavo ne tik miesto politikai, Jūros šventės mecenatai, bet ir glamūrinės spaudos herojai Žilvinas Grigaitis, Eglė Jackaitė ir panašūs veikėjai.
Balius už savus pinigus
Grįžtant prie šiųmetinės Jūros šventės padėkos vakaro, R. Žiubrys priminė, kad Jūros šventė jau kelerius metus iš eilės yra vienas populiariausių renginių Lietuvoje (oficialiais Google paieškų duomenimis). „Tai pasiekėme kasmet keldami renginio programos kokybę, kurdami unikalias įvaizdžio kampanijas, kryptingai formuodami atsakingų dalyvių auditoriją, įvairiomis integraliomis priemonėmis mažindami kriminogeninių apraiškų tikimybę. Todėl ir Jūros šventės padėkos vakarą organizuojame vadovaudamiesi minėtomis vertybėmis. Siekdami užtikrinti šio renginio kokybę, aukštą aptarnavimo lygį ir patrauklų turinį, jam skiriame iki 10 procentų Jūros šventės sugeneruotų komercinių bei rėmėjų lėšų. Nei savivaldybės, nei valstybės biudžeto lėšos šiam renginiui neskiriamos“, – aiškino R. Žiubrys.
Valdžios numylėtinis
Jūros šventės padėkos vakaro organizavimo paslaugas teikė Klaipėdos miesto savivaldybės numylėtinė UAB „RSV projektai“. Šiemet balius kainavo 11390,02 eurų, beveik 3000 eurų daugiau nei pernai (2017 m. toks renginys buvo suorganizuotas už 8759 eurus).
Bendrovė „RSV projektai“ (direktorius Arūnas Liubinavičius) yra tikra sėkmės numylėtinė. Ji ne tik balius organizuoja, bet ir lipdukus gamina, klipus filmuoja ir vaizdajuostes platina. Jai labai sekasi laimėti net tik Klaipėdos miesto savivaldybės įmonių, bet ir savivaldybės administracijos skelbiamus konkursus.
Štai, šiemet ši įmonė laimėjo 49,5 tūkst. eurų vertės konkursą Audiovizualinei Klaipėdos miesto savivaldybės informacijai kurti ir viešinti televizijos eteryje, skelbia Centrinis viešųjų pirkimų portalas.
O visai neseniai laimėtas 8601 euro vertės konkursas visuomenės švietimo atliekų tvarkymo klausimais organizavimui ir įgyvendinimui.
Pernai A. Liubinavičius laimėjo ketverių metų trukmės ir 33,9 tūkst. eurų vertės konkursą reklaminių, propagandinių ir informacinių filmų bei vaizdajuosčių gamybai apie aplinkos oro kokybės gerinimą.
2017 m. gegužės mėnesį buvo pasirašyta 33982 eurų vertės sutartis su UAB „Rsv projektai“ dėl visuomenės informavimo apie aplinkos oro kokybės gerinimą.
2016 metų pabaigoje buvo pasirašyta sutartis dėl kompleksinės viešųjų ryšių kampanijos globai šeimoje, įvaikinimui skatinti organizavimo. Sutarties vertė – 11858 eurų. Paslaugos teikėjas – ta pati UAB „Rsv projektai“.
Vos po kelių dienų su ta pačia įmone buvo pasirašyta dar vien net 43426 eurų vertės sutartis. Šį sykį dėl visuomenės informavimo atliekų tvarkymo klausimais organizavimo.
Taip pat A. Liubinavičius yra nepakeičiamas UAB „Klaipėdos energijos“, AB „Klaipėdos vanduo“ ir UAB Klaipėdos regiono atliekų tvarkymo centras partneris.
Paklaustas, kas lemia tokį jo įmonės populiarumą, A. Liubinavičius kuklinasi: „Lietuvos savivaldybės, savivaldybių ir valstybės valdomos įmonės paslaugas perka viešųjų pirkimų būdu. UAB „RSV projektai“ nuolatos dalyvauja konkursuose. Kartais laimi, kartais pralaimi. Galiu tik konstatuoti, kad viešuosiuose pirkimuose laimi tas, kas pasiūlo mažiausią kainą. Teiginys, kad mūsų bendrovė laimi visus konkursus yra klaidingas“.
Savo tinklapyje jis giriasi, kad „šie darbai – mūsų duona kasdieninė. Kadangi daugelį vietos žurnalistų pažįstame asmeniškai, o su kai kuriais esame ir ne vieną kilogramą druskos suvalgę, kas ką parašys ar pasakys – galime atspėti raidės ar kablelio tikslumu“.